A-prov

EKL Norrtälje 3 november

Vinnare blev Tommy Jansson och Eagle Owl's Quirinus med cert, tvåa Tomi Sarkkinen och Wijmas Mumin med ck. Domare var Lars hedman, Ulf Göranzon, Reine Hanson och Jenny Hamring.
Vinnare blev Tommy Jansson och Eagle Owl's Quirinus med cert, tvåa Tomi Sarkkinen och Wijmas Mumin med ck. Domare var Lars hedman, Ulf Göranzon, Reine Hanson och Jenny Hamring.

EKL Stallarholmen 20 oktober

Vinnare 1:a Cert och dessutom Guns Choice samt Championat: Maria Söder med Söders Broadwalk. Andra plats 1:a Ck Tina Örnjäger med Meadowlark Morton. Tredje plats 1:a Kati Sandberg med Peruddens Jaktliga Freja. Domare Mikael Rönnbäck, Lars Johnsson, Tomi Sarkkinen och Henrik Vilendal.
Vinnare 1:a Cert och dessutom Guns Choice samt Championat: Maria Söder med Söders Broadwalk. Andra plats 1:a Ck Tina Örnjäger med Meadowlark Morton. Tredje plats 1:a Kati Sandberg med Peruddens Jaktliga Freja. Domare Mikael Rönnbäck, Lars Johnsson, Tomi Sarkkinen och Henrik Vilendal.
Extra tack till sponsorerna:
Retrievertraining.eu
Mästers Hundfoder
Konstnär Inger Boström


Resultat

EKL Dalarö 10 oktober

Vinnare 1:a CERT Karin Thunander med Streamlight´s Dana´s Phoebe. Andra plats 1:a Ck Lena Almstedt med Searover Pims Pirate. Tredje plats 1:a Ck Lena Westerman med Streamlight´s Cayo´s Wildy. Domare Lars Johnsson, Mats Närling, Sören Swärdh och Kicki Pilenås.
Vinnare 1:a CERT Karin Thunander med Streamlight´s Dana´s Phoebe. Andra plats 1:a Ck Lena Almstedt med Searover Pims Pirate. Tredje plats 1:a Ck Lena Westerman med Streamlight´s Cayo´s Wildy. Domare Lars Johnsson, Mats Närling, Sören Swärdh och Kicki Pilenås.
Resultat

Stort tack till våra sponsorer:

Mästers Hundfoder
Grub´s
Walter Borg
AniCura

KKL mariefred 6 oktober

Godkända i kvalificeringsklassen till Elit blev Lena Bratsberg-Karlsson med Searover Twinkle Lizz, Domare Anita Norrblom, Maria Söder med Blackbound Chorley och Cecilia Ludvigsson med Ringlets Hazel.
Godkända i kvalificeringsklassen till Elit blev Lena Bratsberg-Karlsson med Searover Twinkle Lizz, Domare Anita Norrblom, Maria Söder med Blackbound Chorley och Cecilia Ludvigsson med Ringlets Hazel.

EKL Gyllerboda 3 oktober

Placerade hundar samt domare i Elitklassen på Gyllerboda. Fr.v. tredjeplacering med 2:a pris och ”guns choice” tilldelades Sara Sundblom med SE J(J)CH Reedsweeper´s Aquila. Domare Sören Swärdh. Andraplacering med 1:apris Maria Björklund med Duvskogens Ben Deco. Domare Jenny Hamring. Vinnaren med 1:apris och CERT Fredrik Lindström med SE J(J)CH Reedsweeper´s Red Devil. Domare Lars Hedman.
Placerade hundar samt domare i Elitklassen på Gyllerboda. Fr.v. tredjeplacering med 2:a pris och ”guns choice” tilldelades Sara Sundblom med SE J(J)CH Reedsweeper´s Aquila. Domare Sören Swärdh. Andraplacering med 1:apris Maria Björklund med Duvskogens Ben Deco. Domare Jenny Hamring. Vinnaren med 1:apris och CERT Fredrik Lindström med SE J(J)CH Reedsweeper´s Red Devil. Domare Lars Hedman.

KKL Mariefred 23 september

Lisa Falck med Woodfinch Hollywood, Helena Skarp med Streamlight´s Values Tillie och Lajla Rydberg med Blackthorn Praecipua. Domare Ulf Göranzon
Lisa Falck med Woodfinch Hollywood, Helena Skarp med Streamlight´s Values Tillie och Lajla Rydberg med Blackthorn Praecipua. Domare Ulf Göranzon

KKL Dalarö 22 september

Godkända ekipage i KKL blev Maria Sundström med Searover Twinkle Lane och Bengt Odenmark med Moorman´s Kellys Copper Hill. Domare Åke Liedgren
Godkända ekipage i KKL blev Maria Sundström med Searover Twinkle Lane och Bengt Odenmark med Moorman´s Kellys Copper Hill. Domare Åke Liedgren

KKL Vingåker 22 september

Godkända ekipage i KKL blev Birgit Göranzon med Searover Copy Smiley, Leif Norin med Searover Pumas Chess och Peter Raneryd Drumgoose Rancher. Domare Roger Westerman
Godkända ekipage i KKL blev Birgit Göranzon med Searover Copy Smiley, Leif Norin med Searover Pumas Chess och Peter Raneryd Drumgoose Rancher. Domare Roger Westerman

KKL Flen & Stavsjö 18 september

Flen - Godkända i kvalificeringsklassen till Elit: Marie Duse Searover med Pumas Fame, Monica Söderholm med Streamlight´s Choice Winnie och Zara Winkler med Söders Broadbean. Domare Ulf Göranzon.
Flen - Godkända i kvalificeringsklassen till Elit: Marie Duse Searover med Pumas Fame, Monica Söderholm med Streamlight´s Choice Winnie och Zara Winkler med Söders Broadbean. Domare Ulf Göranzon.
Stavsjö - Godkända i kvalificeringsklassen till Elit: Åsa Eckerroth med Thorsvi Kilkerran och Sofi Piehl med Pilens Lejon. Domare Roger Westerman.
Stavsjö - Godkända i kvalificeringsklassen till Elit: Åsa Eckerroth med Thorsvi Kilkerran och Sofi Piehl med Pilens Lejon. Domare Roger Westerman.

EKL Stjärnhov 14 september

1:a Anna Qvarfort med Searover Bass Q'sam, 1:a CERT Monica Löttiger med Searover Pax Tärna, 1:a CK  Leif Hernefalk med Jobeshill Buffalo Bill och 1:a Margareta Westman Streamlights Jackies Daiquiri. Domare:Roger Westerman och Mats Närling
1:a Anna Qvarfort med Searover Bass Q'sam, 1:a CERT Monica Löttiger med Searover Pax Tärna, 1:a CK Leif Hernefalk med Jobeshill Buffalo Bill och 1:a Margareta Westman Streamlights Jackies Daiquiri. Domare:Roger Westerman och Mats Närling

EKL Strängnäs 10 september

Vinnare med 1:a pris och CERT blev  Mats Isaksson med Djurbergas Fashion Peak. Bild från vänster Domare Lars Johnsson, Jenny Hamring, Vinnare Mats Isaksson, Domare Mats Närling och Åke Liedgren.
Vinnare med 1:a pris och CERT blev Mats Isaksson med Djurbergas Fashion Peak. Bild från vänster Domare Lars Johnsson, Jenny Hamring, Vinnare Mats Isaksson, Domare Mats Närling och Åke Liedgren.

KKL Vingåker 7 september

Grattis till Hans Öhman med Viarps Cobra, Sara Wallgren med Thorsvi Kintyre och Anneli Johansson med Benningdales Hamik Elda. Alla tre godkända!
Grattis till Hans Öhman med Viarps Cobra, Sara Wallgren med Thorsvi Kintyre och Anneli Johansson med Benningdales Hamik Elda. Alla tre godkända!

Kkl 21 januari Bålsta

Alla godkända! Från vänster: Kristina Råberg med Smacken, Stenbury Yellow Gadwall, domaren Anita Norrblom, Bitte Sjöblom med Nash, Stenbury Askrike Black Nash, och Katarina Ågren med Cline, Jippi.

B-prov

Stjärnhov 24 september

Glada och nöjda 1:a pristagare i öppenklass på Stjärnhovsprovet 24/9. Främre raden f.v. Camilla Ärlund med Meadowlark Foyle, Ulla Wrange med Searover Pumas Chell, samt Kjell Holmer med Djurbergas Fashion Zombra. Bakre raden. Domare Ola Thunberg flankerad av Kommissarie Marie Elgström-Claesson och provledare Mats Lindmark
Glada och nöjda 1:a pristagare i öppenklass på Stjärnhovsprovet 24/9. Främre raden f.v. Camilla Ärlund med Meadowlark Foyle, Ulla Wrange med Searover Pumas Chell, samt Kjell Holmer med Djurbergas Fashion Zombra. Bakre raden. Domare Ola Thunberg flankerad av Kommissarie Marie Elgström-Claesson och provledare Mats Lindmark

Ärla 11 september

1:a pris i Elitklass till Susanna Hallgren med Reedsweepers Tex Treasure. Domare Sören Swärdh.
1:a pris i Elitklass till Susanna Hallgren med Reedsweepers Tex Treasure. Domare Sören Swärdh.

Enköping 10 & 11 september

Provledning Enköpingsprovet Kian Wingård, Anita Norrblom, Jörgen Norrblom och Peter Wingård
Provledning Enköpingsprovet Kian Wingård, Anita Norrblom, Jörgen Norrblom och Peter Wingård
1:a och Labradorklubben Östras VP till bästa labrador i NKL till Meadowlark Doc, Kristina Råberg
1:a och Labradorklubben Östras VP till bästa labrador i NKL till Meadowlark Doc, Kristina Råberg
NKL:
Twigg´s Guld-Ingmarsdotter, Eva Magnusson
Höghedens Xtra, Ulrika Carlsson
Sjövillans Stora Björn, Veronica Bergenheim
Wijmas Snorkfröken, Katarina Ågren
Pilens Miranda, Björn Kjellberg
Persuddens Walk Of Life, Ingela Stake
Thorsvi Irish Cooley, Linda Billström
Searover Twinkle Art Princess, Jeanette Arleheim
Doubleuse Snowstorm, Christine Jansson
Draken, Mikael Larsson
Streamlights Grappas Dimma, Marianne Jonsson
1:a och Labradorklubben Östras VP till bästa labrador i NKL till Meadowlark Doc, Kristina Råberg
 
ÖKL:
Brocklebank Net, Susanna Hultman
Doubleuse Obelix
Doubleuse The Middy, Pia Carlsson
Broadlaw Ivor, Tomas Söderström
Brufinn Buffalo, Johan Fröbel
Justlike Marquez, Sandra Jansson
Searover Pims Madame, Marie Jöers
Searover Twinkle Finest Star, Anneli Jansson
Varmgärdes Ilis, Ann Lundqvist
Thorsvi Kildalton, Carina Friberg Svensson

Ektorp 29 augusti

Anna Werner med "Bonnie" Searover Copy Wissla och domare Karin Thunander under transport ner till vattnet
Anna Werner med "Bonnie" Searover Copy Wissla och domare Karin Thunander under transport ner till vattnet

Värmdö 26 augusti

Domare Anita Norrblom spanar in provmarken
Domare Anita Norrblom spanar in provmarken

Hallstavik 20 augusti

1:a pristagare i Elitklass Sofi Piehl med Pilens Lejon som även erhöll vandringspriset Widforss-pokalen
1:a pristagare i Elitklass Sofi Piehl med Pilens Lejon som även erhöll vandringspriset Widforss-pokalen

Södra Roslagen 12 augusti

1:a pristagarna från Södra Roslagens B-prov Elitklass. Övre raden: Sara Runesdotter med Pebbletoft Pearl, Maria Söder med Söders Broadwalk, Anna Qvarfort med Searover Bass Q´sam, Åza Vikström med Cosmic Cover´s Rally´s Duststorm, Ewa Werner med Searover Pax Thunder. Nedre raden: Anna Werner med Searover Pims Maxie, Helena Lindström med Reedsweeper´s Tex Takida, Domarna Ingela Funck och Bitte Sjöblom, Margareta Westman med Streamlight´s Jackies Daiquiri som även fick ett HP.

Öja 6-7 augusti

ÖKL 1:a pristagare Susanna Hultman med Garagill Paris och Karin Thunander med Streamlight´s Choice Who´s Charlie. 1:a fick även Åsa Sehlstedt med Stenbury Black Electra (ej med på bild).
ÖKL 1:a pristagare Susanna Hultman med Garagill Paris och Karin Thunander med Streamlight´s Choice Who´s Charlie. 1:a fick även Åsa Sehlstedt med Stenbury Black Electra (ej med på bild).
1:a pris i NKL Öja, från vänster: Marianne Johansson med Qiuet Runners Zeta, Maria Andersson med Meadowlark Sneezy, Catharina Matsdotter med Searover Jades Tosca och Tomas Söderström med Jaktkulans Tor.
1:a pris i NKL Öja, från vänster: Marianne Johansson med Qiuet Runners Zeta, Maria Andersson med Meadowlark Sneezy, Catharina Matsdotter med Searover Jades Tosca och Tomas Söderström med Jaktkulans Tor.

Örbyhus 19-20 Juni

EKL 1:a pristagare Maria Fransson med domare Sören Svärdh
EKL 1:a pristagare Maria Fransson med domare Sören Svärdh
NKL 1:a pristagare Karin Thunander, Matilda Walther, (Domare Henry Carlsson och Sören Svärdh), Catharina Glassér Bjerner, Karin Bernodt, Bengt Odenmark, Håkan Eriksson
NKL 1:a pristagare Karin Thunander, Matilda Walther, (Domare Henry Carlsson och Sören Svärdh), Catharina Glassér Bjerner, Karin Bernodt, Bengt Odenmark, Håkan Eriksson

Herräng 12 maj

Domare Jenny Hamring överlämnar protokoll och rosett till provets 1:a pristagare i elitklass Helena Närling med Masterkey’s Wiska. Med på bilden finns Monica Söderholm, kommissarie. Foto: Marie Elgström Claesson
Domare Jenny Hamring överlämnar protokoll och rosett till provets 1:a pristagare i elitklass Helena Närling med Masterkey’s Wiska. Med på bilden finns Monica Söderholm, kommissarie. Foto: Marie Elgström Claesson

Resultat (preliminärt)

Uppsala Vårprov 7 maj

Förstapristagarna på Uppsala vårprov 2016. Från vänster: Madeleine Rune med Searover Copy Scilla, Sonja Nilsson med Streamlights Jackies Dyke, domare Anita Norrblom, Anita Olsson med Jaktyrans Magnolian Kane, samt Jan Holmqvist med Twiggs All My Life.
Förstapristagarna på Uppsala vårprov 2016. Från vänster: Madeleine Rune med Searover Copy Scilla, Sonja Nilsson med Streamlights Jackies Dyke, domare Anita Norrblom, Anita Olsson med Jaktyrans Magnolian Kane, samt Jan Holmqvist med Twiggs All My Life.

Resultat och fler bilder

Vingåker 30 april & 1 maj

Bild från prisutdelningen i  ökl, 1:a pris till Anna Werner med Searover Pims Maxie. (med på bilden Mats Närling, Anna och kommissarien Harriet Almqvist).
Bild från prisutdelningen i ökl, 1:a pris till Anna Werner med Searover Pims Maxie. (med på bilden Mats Närling, Anna och kommissarien Harriet Almqvist).
Bild från nkl lördag på Catharina Matsdotter och Searover Jades Tosca, som tilldelades Hazels VP som provets bästa unghund.
Bild från nkl lördag på Catharina Matsdotter och Searover Jades Tosca, som tilldelades Hazels VP som provets bästa unghund.

C-prov

Muskö 23-24 Juli

1:a pristagarna i Elitklass på SSRK Östras mocktrial (walkup). 1:a placering Monika Löttiger med Searover Pax Tärna, 2:a placering Anna Qvarfort med Searover Bass Q'Sam, 3:e placering Kajsa Fagerström med Conover's Prinsessan Tuvstarr, 4:e placering Ulla Wrange med Streamlight's Choice Bess. I bakgrunden domarna Ulf Göransson, Åke Liedgren och Roger Westerman
1:a pristagarna i Elitklass på SSRK Östras mocktrial (walkup). 1:a placering Monika Löttiger med Searover Pax Tärna, 2:a placering Anna Qvarfort med Searover Bass Q'Sam, 3:e placering Kajsa Fagerström med Conover's Prinsessan Tuvstarr, 4:e placering Ulla Wrange med Streamlight's Choice Bess. I bakgrunden domarna Ulf Göransson, Åke Liedgren och Roger Westerman
Vinnaren i Öppenklass Helén Dahlqvist med Thorsvi Dalwhinnie (Dolly)
Vinnaren i Öppenklass Helén Dahlqvist med Thorsvi Dalwhinnie (Dolly)
Vinnare i Nybörkarklass Angela Lund med Coatfloats Power Knockout
Vinnare i Nybörkarklass Angela Lund med Coatfloats Power Knockout

Unghundsberbyt 2016

Vinnarbild 2016. 2:a Nathalie Andersson/Pilens Trogsta, 1:a Sofia Gustavsson/Pilens Titan och 3:a Sylvia Palmborg/Fågelfinnarens Hot Ginger
Elitklass - övre raden, domare: Anki Andersson, Ingela Funck, Bitte Sjöblom, Mikael Rönnbäck, Liselott Hermansson. Nedre raden: 3:a Jenny Långström (Searover All in Duff), 2:a Eva Heljesten (Thorsvi Aberfeldy), 1:a Sverker Olausson (Stenbury Black Rookie)
Öppenklass - 1:a Karin Lind (Jaktyrans Gale Werner), 2:a Lena Bratsberg-Karlsson (Searover Twinkle Lizz), 3:a Tina Axelsson (Andvikens Penny Lane)
Nybörjarklass - 3:a Marita Matt (Pilens Puma), 2:a Sofia Rökke (Engsboda The Black Is Back), 1:a Sara Runesdotter (Vindögats Akka)

Tollingjaktprov

Nynäshamn 9 oktober

1:a pris ÖKL Ingela Sandenskog med River Fox Red Blaze Of Texmo. Domare var Sverker Haraldsson.

Övriga resultat NKL och ÖKL

2016