Retrievermästerskapet 2018

Resultat

Retrievermästare 2018 med 1:a pris, Cert blev Margareta Westman med Streamlight´s Jackies Daiquiri
2:a placerad, 1:a pris, Ck och Guns Choice Helena Lindström med Reedsweeper´s Elderberry
3:e placerad, 1:a pris, Ck Tommy Jansson med Eagle Owl´s Quirinus
4:e placerad, 1:a pris, Ck Anna Qvarfort med  Searover Bass Q´sam

Kvalitetspriser för hela mästerskapet redovisas på SSRK Prov.

Vandringspriser

Margareta Westman tilldelades Trolltrumman vandringspris och Danska Retrieverklubbens vandringspris för segrande ekipage. Margareta tilldelades även Labradorklubbens vandringspris för bäst placerad labrador.

Helena Lindström tilldelades May-Fly vandringspris för sin andra placering och Ofelias vandringspris för bästa svenskfödda retriever tik.

loading...

Fotograf bildspel: Peter Flink

Finaldagen

Hundar som har gått vidare till finalen dag 2:

Nr Hund Förare Ras
6 Vasegaard Pip´s Penny Martin Jakobsen Labrador retriever
11 Carmal´s Unparalleled Benny Steen Labrador retriever
13 Reedsweeper´s Elderberry Helena Lindström Labrador retriever
14 Searover Bass Q´sam Anna Qvarfort Labrador retriever
16 Söders Broadwalk Maria Söder Labrador retriever
17 Eagle Owl´s Quirinus Tommy Jansson Labrador retriever
18 Yamaha Marie Ahlgren Labrador retriever
19 Broadlaw Millie Åza Vikström Labrador retriever
21 Streamlight´s Jackies Daiquiri Margareta Westman Labrador retriever

Retrievermästerskapets Guns Choice dag 1 har delats ut till Vasegaard Pip´s Penny förd av Martin Jakobsen

Deltagare 2018

Lottade startnummer/armbindlar

Nr Hund Förare Ras
1 Conover´s Prins Valiant Svante Ekström Labrador retriever
2 Huntingmate Femme´s Barn Trond Gjøtterud Labrador retriever
3 Searover Bass Q´diesel Maria Björklund Labrador retriever
4 Justlike Apache Märta Segerström Labrador retriever
5 Searover Pax Tärna Monica Löttiger Labrador retriever
6 Vasegaard Pip´s Penny Martin Jakobsen Labrador retriever
7 Höghedens Ull Hanna Pettersson Golden retriever
8 Drumgoose Rancher Peter Raneryd Labrador retriever
9 Meadowlark Nore Katarina Lilja Labrador retriever
10 Broadlaw Ivor Tomas Söderström Labrador retriever
11 Carmal´s Unparalleled Benny Steen Labrador retriever
12 Ringlets Hazel Cecilia Ludvigsson Labrador retriever
13 Reedsweeper´s Elderberry Helena Lindström Labrador retriever
14 Searover Bass Q´sam Anna Qvarfort Labrador retriever
15 Searover Twinkle Lizz Lena Bratsberg-Karlsson Labrador retriever
16 Söders Broadwalk Maria Söder Labrador retriever
17 Eagle Owl´s Quirinus Tommy Jansson Labrador retriever
18 Yamaha Marie Ahlgren Labrador retriever
19 Broadlaw Millie Åza Vikström Labrador retriever
20 Searover Pims Maxie Anna Werner Labrador retriever
21 Streamlight´s Jackies Daiquiri Margareta Westman Labrador retriever
22 Starflats Astra Camilla Jakobsen Flatcoated retriever
23 Stenbury Yellow Gadwall Kristina Råberg Labrador retriever

Deltagarlistan är även publicerad i SSRK Prov