Resultat

Skl provet den 14 okt 2018

Årets första spanielprov genomfördes söndagen 14 oktober, en härlig höstdag på Gyllerboda som bjöd på strålande väder. 

Domare var Torbjörn Augustinsson och Royne Svensson 7 cockrar och 8 springer kom till start.

Vinnare och placerade i respektive klass blev:
Springer spaniel:
1:a med CERT
Bengt Röseth
Fågeljägarens Black Kite
Kite
SSRK Östra
2:a med CK
Åsa Sjöberg
Muldegardens Mallow
Malva
SSRK Gotland
3:a med CK
Anne Imeland
Rothievale Maple Of Edgegrove
Honey
SSRK Bergslagen

Cocker spaniel
1:a med CERT och därmed Svensk jaktchampion
Elisabeth Persson
Eventidés Magic Wand
Debbie
SSRK Gävleborg

vattenprov för spaniels  Hässelbyholms slott, Strängnäs,  8 september 2018

Lördagen 8 september ordnade SSRK Östra vattenprov för spaniels på mycket fin mark vid Hässelbyholms slott, Strängnäs.
15 spaniels startade och av dessa blev 12 godkända av dagens domare Yvonne Schwermer-Herngren.

Följande spaniels är nu godkända på Vattenprov:

Vasas Fantasia, Tossan, Welsh Springer Spaniel
Birgitta Setterberg

Iagos Wild Child Zelda, Cocker spaniel
Maria Rosenlund


Eventide´s Diamond Navi, Cocker spaniel
Glenn-Robert Johnsen från Norge


Meryl Irl Gullegull, Cocker spaniel
Grete Bauer från Norge


Iagos Statements Gunnar, Cocker spaniel
Jessica Hübinette


Jägarfamiljens Amber, Engelsk springer spaniel
Paul Anderson


Eventide´s Moonstone Luna, Cocker spaniel
Elisabeth Persson


Hoffedalens Freddy, Engelsk springer spaniel
Ann-Sofi Eriksson


Björås Dajm, Cocker spaniel
Trevor Hunter


Ah-Tib´s Amaterasu, Cocker spaniel
Annika Lingander


Marve Marve, Cocker spaniel
Britt Gustafsson

Ares Sparky, Cocker spaniel
Christina Welander

2018

WT Spaniel Arbottna, Muskö, 10 juni 2018

Nybörjarklass:

1:a Grete Bauer med Meryl Cockie  And Cream / Lystig
2:a Trevor Hunter med Björås Dajm / Drake 
3:a Maria Rosenlund med Iagos Wild Child / Zelda 
4:a Lars Hedin med Martini / Soja
5:a Robert Rennel med Eventide´s Black Hawk / Sky
6:a Jessica Hübinette med Iagos Statements / Gunnar
 

Öppenklassen avgjordes efter en spännande run off

1:a Mette Franek med Poolgreen Cole / Jack
2:a Grete Bauer med Meryl Cockie And Cream / Lystig

Bilder från WT Spaniel på Arbottna, Muskö den 10 juni.             Fotograf:  Petra Gau

loading...